etohum haftasonu buluşması izlenimlerim

Geçtiğimiz haftasonu (31 Ocak 2009 Cumartesi) İTÜ Maçka Kampüsü’nde gerçekleşen ‘Etohum Haftasonu Buluşması’ etkinliğine katıldım.

Detaylı görüşlerimi bu post içerisine ekleyeceğim ancak genel olarak ortalama seviyesinde bir organizasyon olduğunu düşünüyorum. Bu düşüncelerimde etohum’un fikir babası Burak Büyükdemir’i tenzih ediyorum çünkü kendisinin 7 ay gibi kısa sürede etohum projesini bulunduğu yerine getirmiş olması çok büyük başarı. Benim eleştirim daha çok katılımcı kitlenin (İnternet girişimi tutkunu üniversite öğrencisi / mezunu) bilgi, ilgi ve merak seviyesi idi.

Bu konuda Amerika’da gerçekleştirilen benzer bir organizasyon olan DEMO (www.demo.com) organizasyonunda yapılan sunumlara bakıldığında, belki teknik birikim ve yetenek anlamında değil ama sunum teknikleri ve topluluk karşısında konuşma anlamında daha çok yol kat etmemiz gerektiği ortaya çıkacaktır.

Aşağıda, seminerde not aldığım, yatırım yapılabilecek 15 İnternet girişiminin o gün kısa sunumları yapılan kısmını görebilirsiniz… 

Yarışma değil, başlangıç aşaması, 2 haftalık bir girişim kampına girecekler.

1. Kimgelsin.com – basindaki kisi gittigidiyor.com tasarım bölümünde çalışıyor. Projenin amacı; bir platform, konser organizatörünün seyircileri ile etkileşime girebileceği bir platform. Ortaklardan biri organizasyon işinde çalışıyor. Data mining sonucunda sanatçı faaliyetleri gerçekleştirme imkanı olacak. Şubat ayında betası açılacak. Türkiye için muzik DB olacak, eğlence mekanları hakkında bilgiler olacak.

2. Cvyolla.com – İki ODTÜ makina mezunu. 2005 yılına kadar makina mühendisliği yaptılar. Site 2006 dan beri online. TGM firma adı. Diğer firmalardan farklı olarak ilan bazlı olmayan bir site. Ücretli üyelik 2008 ortasında başladı. 4 adımda sisteme kayıt yapılıyor, cv oluşturmaya gerek yok. Şirketlere ilan verme ihtiyacı olmadan cv havuzu yaratmaya olanak sağlıyor.

3. Gercekten.com – Ünlülerle fanları bir araya getirme işi. Amerika’da benzeri var. Mesajı yaz, ünlüyü seç, ürün gelsin.  

4. Ideshot.com – Metin Kahraman, on yıllık ajans tecrübesi. Harun ile Angelhouse AŞ kuruldu. 2008 Haziran’da kuruldu. Ideshot, sıra sizde, markalara sesinizi duyurun. Open office çalışıyorlar. Getsatisfaction, ideastorm gibi örnekleri var. Davetiye usulü çalışıyorlar. Şu an 8 marka var. Yenilikçi fikir ve önerileri gönderiyorlar. Şikayet vs. almıyorlar. Aralık 2008 ikinci site açıldı, 500 aboneleri var.

5. Kartguru.com – Özgür Alaz’in projesi. Danışmanlık yapıyor, kredi kartları ile ilgili bir proje, karşılaştırmalı analiz vs. gibi konularda cevaplar içeriyor olacak. 6 aydır çalışılıyor, 1 ay içinde online olacak. İleriye yönelik genişleyecek.

6. Kolokyum.com – 3 mimar arkadaş, Ceyhun Baskın, Evren Başbuğ ve İnanç. Dist mimarlık, Londra ve İstanbul, uluslararası mimarı ödülleri kazandılar. 2007 sonunda mimarlığı bırakıp İnternete yöneldiler. Mimarlar ve tasarımcıların internet kullanımındaki eksiklikler hedeflendi. Kolokyum akademik tartışma demek, mimarlar için bir tartışma platformu. Mimarlar için dikey bir sosyal ağ.

7. Ogrence.net – Bilkent Bilgisayar ve ODTU Elektronik mezun ve öğrenci. Dershanenin veliye ulaştırmak istediği tüm verileri ulaştıracağı bir yapı. Otomasyon değil. Amaç, dershanenin veliye ulaşmasını kolay ve tekil bir altyapı sunuluyor. Gelir modeli reklam değil, üyelik.

8. Pabbuc.com – ortaklardan biri şu anda asker, Serdar ve Gökar. İzmirli, online ayakkabı satışı ile ilgili. Sektörden geliyorlar, 2006 yılı sonunda 3 çeşitle başladılar. 7000 civarında müşteri var, 150 model. 

9. Sunumax.com – Sadık ve Cem kocabasa. Bilkent sonrası fransızca öğrenmek için gittiği Sorbonne’dan döndü. Migros, Sabancı, Pamukkale Turizm gibi uygulamalar yaptılar. 1986 ve 1990 doğumlu iki kardeş. Web sitesi yapmıyorlar, site üstünde animasyon yapıyorlar. (Yapılan en iyi sunum buydu bence…)

10. Userspots – Kullanıcı dostu arayüzler test edilmesini sağlıyor. Odtü istatistik mezunu, bilgi işlem çalışanı kurucu. Göz izleme cihazları ile reklamların görülme oranları vs. ölçülebiliyor. Kullanılabilirlik ve reklam algısı çözümleri yapıldı. Tubitak’a proje yapıldı, destek alınacak. Dünya bankasından hibe alınacak. 

11. Cepkod.com – P&G kökenli. İki mühendis, elektronik müh. ve makina müh. Bir yılı aşkın süredir arge olarak çalışılıyor. BÜ ve ODTÜden destek alındı. Şubat Mart ayında ortaya çıkacak, cep telefonu ile ilgili ileri teknoloji üretiyorlar, firmalarla görüşüyorlar.

Maxidurak.com

Evimizinherseyi.com

Metutech-atom

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: